klanyck

Klancyk

Klancyk jest jedną z pionierskich grup impro w Polsce. Autorskie komediowe spektakle grupy, powstające na bieżąco, bez przygotowania i zainspirowane podpowiedzią publiczności, można oglądać w warszawskich klubach od 2006 roku.

Klancyk jest prekursorem warszawskiej teatralnej formy, polegającej na zespołowym budowaniu spektakli bez scenariusza, na bazie sugestii publiczności. Improwizacja przyjmuje różne formy – od spektakli skeczowych po długie dramatyczne przedstawienia. Cechą wspólną jest współpraca przynajmniej dwóch aktorów oraz tworzenie fabuły na bieżąco. Ten rodzaj teatralnego jazzu jest popularny na całym świecie, a w Polsce stanowił pierwszy objaw nowej kultury klubowego performance’u, który zapoczątkował Klancyk. Przejawia się w występach grup impro, warsztatach i dżemach improwizacji. Jest bezpośredni, opierający się na kontakcie z publicznością, rozładowujący i śmieszny.

Klancyk działa też w przestrzeni publicznej, pisze, koncertuje, realizuje słuchowiska i filmy, prowadzi warsztaty improwizacji, ogarnia chaos, krzepi, drażni i łączy ludzi. Teatr współpracował m.in. z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Wydawnictwem Czarne, Instytutem Reportażu, Staromiejskim Domem Kultury, Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowym Centrum Kultury, Centrum Nauki Kopernik, Biblioteką Narodową, Amnesty International, Bluszczem i Radiem Wnet.

Dwukrotnie występował na największym i najstarszym festiwalu improwizacji – Chicago Improv Festival (2014 i 2015) oraz na Festival les 24h d’Impro de Paris 2015

Linki:
Strona Klancyk.pl
Klancyk na Facebooku
Klancyk na Instagramie
Klancyk na Twitterze